שאלות ותשובות | שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

האם הטיפול מתאים לילדים?
בהחלט! יחד עם זאת חשוב לציין שבכל תהליך שינוי של ילדים או בני נוער חשוב שההורים יקחו חלק. לרוב מספיק שנעשה שינוי אצל ההורים והילד יגיב ישירות לשינוי זה. חשוב לציין שאיני מקבלת לטיפול ילדים שהוריהם אינם מוכנים להיות חלק מהתהליך הטיפולי.

האם יש אנשים שאינם מתאימים לטיפול מסוג זה?
כל מה שדרוש להצלחת התהליך הוא רצון בשינוי. מי שמגיע לטיפול מפני שמכריחים אותו (ההורים, אשתו, או כל אחד אחר) ישיג פחות ולכן אעדיף לא לקבלו.
במידה ואתה מתמודד עם מחלת נפש ונמצא בטיפול פסיכיאטרי, התהליך יכול להיות מאד יעיל עבורך, אך אקבלך לטיפול רק בהסכמת הרופא המטפל ומתוך שיתוף פעולה עימו.

אין לי בעיה ספציפית, אבל אני לא ממש מרוצה מהחיים שלי, האם זה יכול להתאים לי?
כן. תהליך השינוי אפקטיבי מאד כשישנם פערים בין הרצוי למצוי, בין מה שחושבים עלינו ומה שאנו חושבים על עצמנו ובמצבים שבהם ישנה חוסר שביעות רצון כללית גם אם אין קושי נקודתי ברור. נוכל יחד "לנקות" את הגורמים לכך שאת לא מרוצה, נפרק את דפוסי החשיבה והפעולה הישנים שאינם משרתים אותך ותוכלי לפתח אסטרטגיה מתאימה להשגת מטרותייך הרגשיות והיישומיות. בהצלחה!

איך יכול להיות שאפשר לפתור דברים כמו טראומה בזמן קצר?
שאלה טובה. המחשבה ששינוי לוקח הרבה זמן היא אמונה מגבילה בלבד. תחשוב על זה כך- האם כשקורה משהו מפחיד או טראומטי הלמידה שלנו היא איטית ומורכבת? לא, היא מהירה ומיידית וכל כך עוצמתית עד כדי כך שהיא  לעיתים משנה את חיינו. המוח שלנו בנוי ללמידה מהירה ועל בסיס תהליכי הלמידה הטבעיים של המוח האנושי בנויות רבות מהטכניקות של NLP. כל שינוי קורה מהר, כל תגובה אוטומטית (עצבים, התפרצות, חרדה, גועל וכו') מתרחשת מיידית בלי מחשבה, בלי תכנון או מאמץ. אנחנו נרצה שלמידת השינוי תהייה גם היא מהירה כדי שתהייה טבעית ותוכל להפוך לתגובה אוטומטית חלופית. אני ממליצה בחום לקרוא את הספר "המוח הגמיש" מאת נורמן דוידג' כדי להבין עד כמה שינוי מהותי ועמוק חייב להיות מהיר.

תמיד חשבתי שNLP זה דמיון מודרך, מה בעצם ההבדל?
דמיון מודרך הוא כלי אחד מתוך אוסף אדיר של כלים יעילים בהם משתמשים בNLP.
היתרון של דמיון מודרך הוא שהוא פונה ישירות לתת המודע ומאפשר לאדם לעשות אינטגרציה מהירה ועמוקה של מידע חדש ולכן טכניקה זו תומכת היטב בשינוי.
יחד עם זאת, דמיון מודרך ככלי בפני עצמו אינו מספיק, מניסיוני, ליצירת שינוי מהותי וארוך טווח. מי שמטפל בNLP רק באמצעות דמיון מודרך הוא קצת כמו שף שמבשל רק עם עגבניות... בתהליך שנעבור נשתמש בדמיון מודרך במקומות המתאימים כדי לתמוך בתהליך השינוי שתעברי לצד כלים רבים אחרים.

מה זה אומר טכניקות שפונות לתת מודע? אני פוחדת להעלות דברים שעדיף לא להיזכר בהם.
אני מודעת לכך שלתת המודע יש יחסי ציבור לא כל כך מוצלחים... כשאני אומרת תת מודע אני לא מתכוונת לבור האפל של זיכרונות אימה מודחקים, אלא למערכת האוטומטית של תגובות שאינן תוצר של המחשבה המודעת. למשל, את לא מודעת כרגע למנגנון שמייצר את פעימות הלב שלך. את לא צריכה להזכיר לגוף שלך לנשום או פוקדת על שרירי היד שלך כיצד לפעול על מנת שיוכלו להקליד. כל הפעולות האלו מתרחשות באופן אוטומטי וללא מודעות, כלומר באופן תת מודע. כך גם הזיכרונות שלך. את לא זוכרת ברגע זה את כל מהלך חייך אך ברגע שאבקש שתזכרי ביום הראשון בכיתה א' יצוץ מיד הזיכרון. תת המודע שומר ומארגן עבורך את הזיכרונות כדי לאפשר לך לפנות מקום לדברים אחרים, על מנת שתוכלי לשרוד בעולם... אחת מהנחות היסוד בעבודה שלנו היא שאין לך אויבים פנימיים, כל החלקים שלך הם בעלי כוונה חיובית עבורך גם אם זה לא נראה כך על פני השטח. כך שכל דבר שיעלה בתהליך הוא לטובתך ותוכלי לייצר ממנו למידה לטובת בריאותך הרגשית והעתיד שלך. בהצלחה!

 


| שאלות ותשובות |
 

מאירה חזן מטפלת nlp. יצירת שינוי בחיים, טיפול רגשי והתנהגותי, ריפוי פחדים חרדות ובניית ביטחון עצמי.

[ אודות | פוביה ופחד מגביל | שינוי בחיים | nlp | מאירה חזן | נלפ NLP | דמיון מודרך | ביטחון וערך עצמי | סדנאות והרצאות | טיפול רגשי | מפת אתר ]

בניית אתרי אינטרנט אינטראקטיב בנייה וקידום אתרים